Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Marijampolės apylinkės teismas
lt
En

NAUJIENOS

Marijampolės apylinkės teisme daugėja bylų dėl tarptautinės sankcijos pripažinimo ir vykdymo

Marijampolės apylinkės teisme daugėja bylų dėl tarptautinės sankcijos pripažinimo ir vykdymo
2021-10-04

Marijampolės apylinkės teisme per tris pirmuosius 2021 metų ketvirčius išnagrinėta 60 bylų dėl tarptautinės sankcijos pripažinimo ir vykdymo, tai beveik dvigubai daugiau bylų nei per analogišką praeitų metų laikotarpį, kuomet išnagrinėta 35 bylos. Per visus 2020 metus buvo išnagrinėta 61 tokio pobūdžio byla.

Marijampolės apylinkės teisme nuolat auga skaičius bylų, kuriose nagrinėjami Europos Sąjungos valstybių narių kompetentingų institucijų prašymai dėl tarptautinės sankcijos pripažinimo ir vykdymo Lietuvos Respublikoje. Iš teisme šiais metais išnagrinėtų 60 prašymų buvo tenkinti 52 ir tik 8 prašymai buvo atmesti.

Dalis prašymų susiję su kitų Europos Sąjungos valstybių narių teismų nuosprendžių pripažinimu ir vykdymu Lietuvos Respublikos teritorijoje bei kitų Europos Sąjungos valstybių narių teismų sprendimų konfiskuoti pripažinimu ir vykdymu. Tačiau didžiausią dalį sudaro prašymai dėl kitų Europos Sąjungos valstybių narių kompetentingų institucijų sprendimų, kuriais paskirtos piniginės sankcijos, vykdymo Lietuvos Respublikoje.

Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos paskirtos piniginės sankcijos – tai fiziniam ar juridiniam asmeniui už padarytą nusikalstamą veiką Europos Sąjungos valstybės narės teismo ar kitos kompetentingos institucijos priimtu sprendimu nustatyta pareiga sumokėti sprendime nustatytą pinigų sumą (baudą), pinigų sumą už proceso išlaidas ir kt. Pažymėtina, kad konkrečiais atvejais, numatytais Tarybos pamatiniame sprendime dėl abipusio pripažinimo principo taikymo finansinėms baudoms, tokia veika Lietuvos Respublikoje gali būti pripažįstama ir administraciniu nusižengimu. Dažniausiai tai prašymai dėl kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje padarytų pažeidimų, kurie Lietuvos Respublikoje yra vertinami kaip administraciniai nusižengimai, tai yra dėl kelių eismo taisyklių pažeidimų – už greičio viršijimą, vairuojant rankomis naudojimąsi mobiliojo ryšio telefonu, vairuotojo darbo ir poilsio režimo pažeidimą, atstumo tarp transporto priemonių nesilaikymą, vairavimą transporto priemonės, viršijančios leistiną svorį, automobilio stovėjimą neleistinoje vietoje, už kuriuos buvo paskirta piniginė sankcija (bauda).

Marijampolės apylinkės teismo pirmininkas Laimondas Noreika paaiškino, kad kaip numato Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas, Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos paskirtą piniginę sankciją pripažįsta nubausto fizinio asmens gyvenamosios vietos ar juridinio asmens buveinės vietos apylinkės teismas, tai yra prašymai siunčiami nagrinėti šalies, kurioje gyvena fizinis asmuo ar yra jo turto buvimo vieta, teismui. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos pilietis vairuodamas transporto priemonę Lenkijos Respublikoje padaro kelių eismo taisyklių pažeidimą, už kurį Lenkijos Respublikos kompetentinga institucija, šiuo atveju Kelių policija, nubaudžia – paskiria piniginę sankciją (baudą), tai tos valstybės kompetentinga institucija, jeigu bauda nesumokama geruoju sankciją skyrusioje valstybėje, praėjus nustatytam sumokėjimo terminui siunčia prašymą dėl šio sprendimo pripažinimo ir vykdymo Lietuvos teritorijoje. Tokiu atveju piniginė sankcija (bauda) išieškoma ne į tos valstybės, kurioje padarytas pažeidimas ir buvo paskirta piniginė sankcija, biudžetą, bet į Lietuvos Respublikos biudžetą.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pati byla nėra nagrinėjama iš naujo, kaltės klausimas nėra nagrinėjamas, sprendžiama tik dėl sankcijos pripažinimo ir vykdymo ar nepripažinimo Lietuvos Respublikoje. Vadovaujamasi Europos Sąjungos teisės ir nacionaliniais teisės aktais.

Teismo pirmininkas L. Noreika atkreipė dėmesį, kad taikant abipusio pripažinimo principą piniginėms sankcijoms, teismas nagrinėja ne tik kitų Europos Sąjungos narių prašymus, bet ir pats kreipiasi į kitas Europos Sąjungos valstybes nares dėl Marijampolės apylinkės teisme priimtų sprendimų, kuriais paskirtos piniginės sankcijos užsienio (kitos Europos Sąjungos valstybės narės) piliečiui, vykdymo.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį

Kontaktai žiniasklaidai:

Giedrė Arbačiauskaitė

Marijampolės apylinkės teismo raštinės skyriaus patarėja

(atstovė ryšiams su visuomene ir žiniasklaida)

Tel. (8 343) 94090

El. paštas  giedre.arbaciauskaite@teismas.lt

http://marijampoles.teismai.lt/

Sekite mus www.facebook.com/LietuvosTeismai

Teismo darbo laikas

Pirmadienį - ketvirtadienį     8.00 - 17.00
Penktadienį                          8.00 - 15.45

Pietų pertrauka                    12.00 - 12.45

Dokumentų priėmimo laikas

Pirmadienį - ketvirtadienį      7.30 - 17.00
Penktadienį                           8.00 - 15.45

Informacija apie bylas teikiama:

Marijampolės rūmuose tel. (8 343) 94093

Vilkaviškio rūmuose tel. (8 342) 20339

Šakių rūmuose tel. (8 345) 60271

Jurbarko rūmuose tel. (8 447) 71749

Naujienų prenumerata