Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Marijampolės apylinkės teismas
lt
En

NAUJIENOS

1991 SAUSIO 13 – ĄJĄ PRISIMENANT

1991 SAUSIO 13 – ĄJĄ PRISIMENANT
2021-01-12

 

Du Marijampolės apylinkės teismo teisėjai lemtingąją 1991 metų sausio 13 - osios naktį saugojo parlamentą, buvo Lietuvos laisvės gynėjų gretose, tai Marijampolės apylinkės teismo pirmininkas Laimondas Noreika ir teisėjas Algis Vieraitis (Vilkaviškio rūmai). Tuo metu abu kolegos dirbo Vidaus reikalų sistemos pareigūnais. Teisėjai buvo paprašyti pasidalinti anuometinių įvykių liudijimais, prisiminimais.

Teismo pirmininkas Laimondas Noreika prisiminė, kad 1991 metų sausio 12 dieną vadovavo dvidešimčiai Vilkaviškio vidaus reikalų skyriaus pareigūnų, kurie buvo komandiruoti viešosios tvarkos palaikymui Vilniuje. Misija atrodė rutininė, eilinė. Pareigūnai po instruktažo ankstyvą rytą išvyko į Vilnių. „Važiuojant pro Rokų viaduką kelią autobusui užblokavo sovietinių desantininkų šarvuotis. Desantininkai tikrino, ar nesame ginkluoti, siūlė suktis ir grįžti namo, tačiau neradę prie ko prikibti, leido tęsti kelionę. Nuvykę į Vilnių nuo ryto budėjome prie pagrindinio parlamento fasado. Kas keletą valandų keisdavomės ir eidavome pasišilti į mums suteiktas patalpas parlamento pastato viduje. Parlamente matėme savanorius, pasiruošusius gynybai. Apie 22 valandą buvome nuvežti poilsiui į tuometinę Policijos akademiją (dabartinis Mykolo Romerio universitetas), tačiau nespėjus įsikurti, pasigirdo pabūklų ir automatinių ginklų šūvių garsai. Buvome informuoti, kad sovietų armija pradėjo ginkluotą agresiją prie televizijos bokšto ir Lietuvos radijo ir televizijos pastato. Mums buvo įsakyta skubiai grįžti prie parlamento pastato. Grįžtant į budėjimo vietą prie parlamento vis dar girdėjome šūvius, matėme skubiai važiuojančius greitosios pagalbos automobilius. Įdomi detalė, kad  instruktažas pareigūnams buvo pravestas dabartiniame Aukščiausiojo Teismo pastate. Taigi prie parlamento praleidome visą sausio 13 naktį. Mano nuomone, reikšmingiausia buvo žmonių vienybė ir susitelkimas, pareigūnų palaikymas. Žmonės pareigūnams prie parlamento fasado nešė karštą arbatą susišilti, sušalusiems atidavinėjo savo šalikus, pirštines", – prisimena Laimondas Noreika.

Teisėjas Algis Vieraitis taip pat išsaugojo ryškius įvykių prisiminimus: "1991 m. sausio 13-osios d. įvykiuose dalyvavau kaip Lietuvos policijos pareigūnas kartu su kitais iš tuometinio Vilkaviškio rajono vidaus reikalų skyriaus. Sausio 12-13 dienomis budėjau prie parlamento, vidiniame jo kiemelyje, tarp centrinio įėjimo į pastatą ir priekyje jo susitelkusių laisvės gynėjų.

Aš liudiju žodžiais sunkiai nusakomą bendrystės ir susitelkimo atmosferą tiek jo vadovų pasisakymuose (kreipiantis į gynėjus) iš parlamento, tiek ir tarp budėjusių laisvės gynėjų. Aš liudiju susikaupimo ir ryžto pilnus gynėjų (tiek parlamento viduje, tiek lauke) veidus, kurie bylojo pasiryžimą nesitraukti kas be atsitiktų, ir aš tikiu, kad taip būtų ir buvę, jeigu užpuolimas būtų įvykdytas ne prie televizijos bokšto, tačiau čia, prie parlamento. Ta didžiulė dainuojančių gynėjų minia su virš galvų iškeltomis ir plevėsuojančiomis trispalvėmis išties buvo didžiulė ir nenugalėta jėga, kurią pulti priešas pabijojo.

Aš prisimenu aplinkiniuose namuose gyvenusias ir iš namų atneštomis bandelėmis bei arbata iš termoso mus, gynėjus, vaišinusias senutes, jų drąsinančius ir žvarbiu oru šildžiusius padėkos žodžius. Aš prisimenu po kojomis dundėjusią žemę, kuomet tuneliu pro parlamentą (link televizijos bokšto) važiavo tankų ir kt. karinės technikos kolona ir paskelbtą pranešimą, kad laukiama puolimo. Aš prisimenu užkalamą karstą primenančius duslius garsus, kuomet mums už nugarų, išgirdus tankus, viduje buvę gynėjai vinimis užkalė įėjimo į parlamento pastatą duris. Tik vėliau, nurimus emocijoms, atėjo suvokimas, kokia visgi grėsminga buvo padėtis ir kad galimybių atsitraukimui neturėjome."

Apie atliktą pareigą liudija Laimondui Noreikai ir Algiui Vieraičiui įteikti policijos pasižymėjimo ženklai "Už atliktą pareigą 1991 metais" ir prisiminimai, kurių niekada nepamirš.

      

 

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Giedrė Arbačiauskaitė

Marijampolės apylinkės teismo raštinės skyriaus patarėja

(atstovė ryšiams su visuomene ir žiniasklaida)

Tel. (8 343) 94090

el. paštas giedre.arbaciauskaite@teismas.lt

http://marijampoles.teismai.lt/

Sekite mus www.facebook.com/LietuvosTeismai

Informacija atnaujinta 2021-01-12 16:39:54